Preparing documents . . .

Swiss PRO
  • Влада Републике Србије
  • Швајцарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ)
  • УНОПС
  • Стална конференција градова и општина (СКГО)

Вести / Актуелности

Представљен Приручник за спровођење принципа доброг управљања на локалном нивоу

  • ZOOM, 8. фебруар 2021.

Тема доброг управљања је коначно „демистификована“ и принципи доброг управљања, поред свакодневних приоритета са којима су суочене управе градова и општина, имају јасно препознатљиво место и значај у деловању рада јединица локалне самоуправе (ЈЛС), истакнуто је на представљању „Приручника за спровођење принципа доброг управљања на локалном нивоу“ који је Стална конференције градова и општина (СKГО) израдила у оквиру програма Swiss PRO. Учесници су овом приликом нагласили да су ефикасност, отвореност, владавина права, равноправност, антикорупција и учешће грађана присутни у редовном раду управа на локалном нивоу и да долазе до изражаја и бивају препознати као примери добре праксе који унапређују квалитет живота у заједницама Србије.

На представљању Приручника за спровођење принципа доброг управљања на локалном нивоу које је одржано 4. фебруара 2021. године путем интернет платформе ZOOM присуствовало је више од 110 представника државних органа, институција, градова и општина, цивилног сектора, стручњака и других заинтересованих. 

Приручник је круна великог посла и скоро две деценије рада у области доброг управљања, при чему су последње две године интензивног рада посвећене изради овог приручника на коме је поред три ко-аутора свој допринос дао и тим од преко 20 стручњака запослених у СKГО, истакао је на отварању скупа генерални секретар СKГО Ђорђе Станичић.

„Са становишта грађана, принципи добре управе служе да унапреде начин на који администрација, односно бирократија поступа. За управу је важно да кроз примену ових принципа унапреди поверење грађана у управу и легитимитет органа власти у целини. Ако се у очима грађана управа показује као удаљена или неделотворна, њихово поверење у управу се смањује. Права и слободе грађана су у срцу концепта добре управе. Добра управа поштује вредности правне државе и права грађана. Таква управа је отворена и из тог разлога увек смо полазили са аспекта грађана, шта они желе и како виде управу – добру управу радећи за грађане и грађанке”, закључио је Станичић.

Помоћник министра за државну управу и локалну самоуправу Саша Могић је истакао да је перцепција грађана само врх леденог брега многих послова, активности, процедура, одлука, политика на локалном нивоу који морају да буду спроведене на адекватан начин. Он је оценио да је Приручник један од алата који је на располагању свим запосленима у локалним самоуправама, а напоменуо је да би се посебно требало скренути пажња председницима општина, градоначелницима, њиховим помоћницима, члановима већа, како би се у садржају Приручника упознали са својим обавезама.

„Овим приручником се демистификује шта садржински локална самоуправа у свакој од области треба да има као стандард у свом свакодневном раду, а све заједно треба да резултира у ствари да грађани стекну још веће поверење у своју општину или град и да буду заинтересовани да узму учешће у раду тамо где могу да помогну себи или својој заједници. Фреквентнија и ефикаснија комуникација са грађанима почета је раније, али је то процес који ће се само све више ширити и ми треба да припремимо локалне самоуправе кроз примену принципа доброг управљања да одзив грађана наиђе на отворена врата с једне стране и са друге стране на адекватан одазив градова и општина на оно што су предлози, захтеви или интересовања грађана“, истакао је Могић.

Kонцепт доброг управљања понекад може изгледати апстрактно на први поглед, али експерти за развој широм планете се слажу да је добро управљање неопходни део унапређења земље, оценила је шефица Сектора за добро управљање Швајцарске канцеларије за сарадњу Саша Милер и истакла да је охрабрујуће видети бројне представнике из ЈЛС широм земље на промоцији Приручника.

„Приручник пружа кључне информације, знање и примере праксе релевантне за примену принципа доброг управљања у локалним самоуправама. Овај приручник је врло користан и свеобухватан референтни водич за примену принципа доброг управљања у пракси и помоћи ће у улагању напора да се концепти доброг управљања прилагоде приступу који одговара локалном контексту и потребама. Швајцарска ће наставити да подржава размену знања и искуства у примени доброг управљања и као важан корак на путу позитивних промена локалних самоуправа у Србији”, рекла је Милер и захвалила Министарству државне управе и локалне самоуправе на препознавању важности овог концепта и континуираном промовисању принципа доброг управљања на локалном нивоу.

Испред програма Swiss PRO саветник за добро управљање Драган Младеновић из Kанцеларије Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС) истакао је да је Приручник извор концизних информација на који начин се принципи доброг управљања спроводе у пракси.

„Добро управљање је један непрекидан процес усавршавања јавног сектора у раду и пружању одговора на потребе и права грађана. Процес није записан у камену, јер га треба прилагођавати условима, потребама и правима грађана. Он се води основним начелима који нису променљиви – владавина права, демократија, људска права, недискриминација, партиципација грађана – али се мењају приоритети које треба остварити. Искуство показује да је сталан рад на овој теми помера и унапређује, док приступ који имамо и рад, готово свакодневно на локалном нивоу – даје резултате да грађани доживљавају државу на локалном нивоу сваки дан“, оценио је Младеновић.

Приручник је развијен по класификацији СKГО Индекса добре управе, који је осмишљен по потреби и приликама у Србији, истакао је заменик генералног секретара СKГО за услуге чланству Иван Миливојевић, који је и менаџер пројекта „Унапређење доброг управљања на локалном нивоу“ и уредник Приручника. Он је навео да је структура Приручника методолошки уређена као практикум који прати пет тема у пет поглавља доброг управљања и да је у сваком обрађено: дефинисање принципа и појмова, међународни стандарди, национални правни оквир, примери добре праксе, резиме теме/поглавља, те приказ додатне литературе и прописа надлежних органа.

Приручник садржи 119 индексираних кључних тема и појмова, 130 пописаних важећих прописа Републике Србије, 168 одабране додатне литературе на српском и енглеском језику, 542 линка ка додатном интернет садржају, као и преко 50 модела СKГО аката за локалну самоуправу, навео је Миливојевић.

Професорка Правног факултета Универзитета Унион и ко-ауторка Приручника Јелена Јеринић навела је да се нада да ће Приручник мотивисати читаоце да потраже неки нови појам и да се присете неких примера и детаља, да нађу неки линк који ће им дати нове информације – те да ће запослени у локалним самоуправама књигу употребљавати дужи низ година и да ће им бити корисна у свакодневном раду.

Дејан Вучетић, професор др Правног факултета Универзитета у Нишу и ко-аутор Приручника истакао је да ће предложити да овај приручник уђе у додатну литературу студентима на вишим нивоима студија јер је одлична основа за студенте и научне раднике који се баве локалном самоуправом. 

Експерткиња и вишегодишња сарадница СKГО и ко-ауторка публикације Мирјана Станковић оценила је да Приручник има посебну вредност јер је намењен не само онима који раде у локалним самоуправама већ што је од њих и потекао.  

Приручник за спровођење принципа доброг управљања на локалном нивоу може се преузети на сајту СKГО.

Представљање приручника реализовано је у оквиру пројекта „Унапређивање доброг управљања на локалном нивоу“ који спроводи СKГО у оквиру програма „Подршка Владе Швајцарске развоју општина кроз унапређење доброг управљања и социјалне укључености – Swiss PRO”, који реализује УНОПС.